AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Aktivita klíšťat je v celé republice na nejvyšším stupni
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Teplo a vlhko, to je kombinace podmínek, která je pro klíšťata ideální. Přesně takové podmínky doprovází území celého Česka už několik dní, a tak se před blížícím se víkendem aktivita klíšťat vyšplhala až na nejvyšší 5. stupeň. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Klíšťata nejsou aktivní jen v lesích nebo na loukách, ale i ve městech. Kvůli mimořádnému riziku by s nadcházejícím víkendem měli být všichni nadmíru obezřetní. Tito malí parazité přenáší onemocnění, která mohou způsobit vážné dlouhodobé následky, v některých případech i smrt.

Nejobávanější jsou klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. „K nákaze klíšťovou encefalitidou dochází řádově během prvních pár desítek minut, kdežto u lymeské borreliózy musí být klíště přisáté asi 24 hodin, aby se borrélie v?dostatečném množství dostaly do organismu. Takže když se pečlivě zkontrolujete po návratu z?přírody, můžete včasným odstraněním klíštěte zabránit nákaze borreliózou, ale bohužel téměř nikdy neovlivníte přenos viru klíšťové encefalitidy,“ vysvětluje MUDr. Dita Smíšková, lékařka z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.

Před klíšťovou encefalitidou se lze chránit jen očkováním

Zatímco lymeská borrelióza je bakteriálního původu a lze ji léčit antibiotiky, klíšťová encefalitida je virového původu a konkrétní lék na ni neexistuje. Jediná spolehlivá ochrana před trvalými následky je očkování. Mezi krátkodobé i dlouhodobé komplikace patří například ochrnutí horních i dolních končetin, obrna dýchacích svalů a potíže vedoucí až k nutnosti připojení na plicní ventilátor, částečná nebo úplná ztráta sluchu, snížení kognitivních funkcí, bolesti hlavy, poruchy spánku a s ním spojené změny v kvalitě života. I přesto je v České republice proočkovanost populace pouze 33 %. Přitom pro lidi nad 50 je očkování plně hrazené ze zdravotního pojištění a ostatním pojišťovny přispívají.

Riziko nákazy mohou snižovat i některá preventivní opatření. Doporučuje se používání repelentů a prohlédnutí těla po návratu domů. Nezapomínejte ale, že k přenosu viru klíšťové encefalitidy stačí desítky minu, a to už může být pozdě. Vhodné jsou i světlé kalhoty, na kterých jsou případně klíšťata lépe vidět. Nemělo by se zapomínat ani na rukavice při vyndávání klíštěte a na důkladné vydesinfikování místa přisátí.

Autor / zdroj: Veronika Vágnerová


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.