KULTURA / Vánoce

Popis: Písecké betlémy.
Písecké betlémy.
Autor / zdroj: adventvpisku.cz
26.11.2018

Nejkrásnější zákoutí Písku zdobí po dobu adventu originální betlémy

PÍSEK

Potěšte se pohledem na okouzlující betlémy, které po celý advent zdobí nejkrásnější zákoutí Písku.

Písek je krásné město a v čase adventu je skutečně plné betlémů. K vidění jsou nejen ty, které patří do projektu Písecké betlémy, ale také mnohé další. Pohled na jesličky nabízí například Divadlo Pod čarou, kostel Narození Panny Marie nebo kostel sv. Václava. O betlémy nebude nouze ani na vánoční výstavě Vánoce s Vojtěchem Kubaštou v Prácheňském muzeu.

Písecké betlémy
Pod vánočním stromem
První z rodiny Píseckých betlémů. Je od hlavy až k patě ze slámy a nechybí v něm žádná z tradičních figur. Nabízí pohled, který se neomrzí a byl inspirací pro celý projekt instalací betlémů v životní velkosti do historického centra města. V roce 2014 jej pro Písek vytvořil výtvarník Jiří Jedlička.

U kamenného mostu
Zhotovení krásné plastiky se v roce 2016 ujali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově. Ač jde o subtilnější dílo, tvoří přirozenou dominantu místa, které bylo pro jeho umístění zvoleno – prostoru před vstupem na Kamenný most ve směru od centra. Opravdu mimořádné kouzlo má při nočním osvětlení.

V hradebním příkopě
S pozadím kamenné zdi představuje kouzelnou scenérii. Je celý z kovu a své dovednosti při jeho výrobě v roce 2017 prokázali učni oboru Strojní mechanik SOŠ a SOU Milevsko pod vedením Miroslava Vachulky. Dílo vzniklo ve Středisku praktického vyučování ZVVZ MACHINERY, a.s.

U děkanského kostela
Další sourozenec Píseckých betlémů se zrodí ve Sladovně – největší dětské galerii v České republice. Na svět ho zde přivedou děti z píseckých mateřských škol pod vedením galerijního pedagoga Tomáše Novotného. Všichni už se těší, až spatří scénu zobrazující zrození spasitele viděnou očima těch nejmenších. Umístěn bude do vnější stěny děkanského kostela naproti faře.


Autor / zdroj: piseckebetlemy.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

V pěti ze sedmi okresů v kraji není žádný pozitivní případ. Aktuálně je pozitivních už jen 10 Jihočechů

V pěti ze sedmi jihočeských okresů neevidovali hygienici k úterní 18. hodině žádný aktivní případ onemocnění COVID-19. K Českobudějovicku, Českokrumlo

Jihočeský kraj získal pro III. kolo kotlíkových dotací dalších 119,7 milionu Kč

Dalších 119,7 milionu korun. Tuto částku získal Jihočeský kraj k navýšení finančních prostředků pro III. kolo kotlíkových dotací z programu Nová zelen

DNES SE STALO

LETECTVÍ19. září 1783

byl uskutečněn první let balónem postaveném Montgolfierem. Posádka byla složena z kohouta, kačeny a ovce.

VĚDA19. září 1837

Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů.

ŠKOLA19. září 1899

císařským rozhodnutím byla v Brně zřízena Česká vysoká škola technická.

POZVÁNKA OBRAZEM