AKTUÁLNĚ / Doprava

Nový Jičín od prosince navýšil počty spojů i zastávek MHD
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

Nový Jičín

Od prosince dochází k výrazným změnám jízdních řádů novojičínské městské hromadné dopravy. Navýší se počet spojů MHD i příměstské dopravy, přibudou i zastávky. Město tak reagovalo na požadavky občanů, které zazněly na veřejných projednáních a v dotazníkovém šetření. Cestující se například dočkají nové zastávky u obchodního centra v Šenově, lepšího propojení místní části Loučka s Kauflandem, častějšího zastavování autobusů na zastávce Sokolovská a přímých víkendových linek mezi Loučkou a Kojetínem.

„Na náš dotazník reagovalo 282 respondentů, což je skvělý výsledek. Na základě jejich odpovědí pak byly jízdní řády upraveny tak, aby co nejvíce odpovídaly přáním občanů. Například ve všední den pojede z Loučky do centra nově 54 spojů městské a příměstské dopravy namísto dosavadních 44 spojů a o víkendu 28 místo 17. K nárůstu spojů dojde také na ulici Dlouhé a na lince 604 z Loučky na Kojetín. K tak velké změně v režimu MHD dochází poprvé od zavedení elektrobusů v roce 2017," řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Změna bude i na lince 603, která vede z autobusového nádraží do Loučky. Nově bude zajíždět až do Šenova k TESCU a pojede i přes zastávky Pod Skalkou a Smetanovy sady, čímž obyvatelům Loučky zjednoduší cestu do oblíbené výletní lokality Skalky a klientům bývalé DPS Pod Lipami, nyní domu zvláštního určení, zase přepravu do centra města. I tato linka bude jezdit podstatně častěji. Každý den vyjede 16 spojů, dříve to bylo jen 8 spojů.

Linky 601 a 602 pojedou většinou po ulici Bohuslava Martinů a zrychlí tak cestu obyvatelům sídliště Máj a Dlouhá do centra a zpět. Všechny spoje budou nově na znamení zastavovat na zastávce Sokolovská. Zlepšila se návaznost MHD na odjezdy vlaků z Nového Jičína a u většiny spojů je pro snadnější zapamatování zaveden takzvaný taktový režim, kdy spoje vyjíždějí ze zastávky vždy ve stejnou minutu v hodinovém nebo dvouhodinovém taktu. Jízdní řády včetně kompletního přehledu změn jsou ke stažení na webu města v sekci "Rychlé info/Veřejná doprava/MHD“ nebo na odkaze novyjicin.cz/MHD.

"Předpokládáme, že prvotní provoz podle nových jízdních řádů ještě ukáže nějaké nedostatky nebo nesrovnalosti, proto prosíme občany, aby své postřehy psali na speciálně zřízenou adresu mhd@novyjicin.cz. V březnu pak na základě těchto postřehů dojde k doplňujícím úpravám," dodal Syrovátka.

Městská hromadná doprava se začala v Novém Jičíně provozovat v roce 2006 a zajišťovaly ji zdejší technické služby. Od prosince 2017 přešla služba na soukromého přepravce a dieselové autobusy nahradily elektrobusy. Nový Jičín se stal prvním městem v Moravskoslezském kraji, kde byla MHD kompletně zajišťována ekologickými vozy.

Nové jízdní řády MHD platné od 12.12.2021 ke stažení

 • pdf Linka 601 (pdf, 312 KB)
  • trasa: AN – Suvorovova – Hřbitovní – Máchova – AN – Nemocnice – Bohuslava Martinů/(Loučka) – Dlouhá – AN
 • pdf Linka 602 (pdf, 319 KB)
  • trasa: AN – Dlouhá – Bohuslava Martinů/(Loučka) – Nemocnice – AN – Máchova – Hřbitovní – Suvorovova – Máchova – AN
 • pdf Linka 603 (pdf, 305 KB)
  • trasa: TESCO – AN – Palackého – Loučka – Pod Skalkou – AN a opačně
 • pdf Linka 604 (pdf, 307 KB)
  • trasa: (Loučka) – AN – Nemocnice/Smetanovy sady – Skalky – Čerťák – Kojetín a zpět

Důležité změny oproti dosavadním jízdním řádům v souhrnu

 • Linky 601 a 602 pojedou ve většině spojů místo Loučky po ulici Bohuslava Martinů a zrychlí tak cestu do města nebo z města pro obyvatele sídliště Máj a Dlouhá.
 • Linka 602 pojede na Hřbitovní nově přes Tyršovu a Poštu (dosud jela po hlavní silnici I/57) a zpět se bude vracet nikoliv přes Autopal, ale po ulici Svatopluka Čecha opět na Máchovu a Autobusové nádraží – Máchova tak bude touto linkou obsloužena vždy dvakrát.
 • Linka 603 do Loučky bude nově zajíždět až do Šenova k TESCU a pojede také přes zastávky Pod Skalkou a Smetanovy sady, čímž obyvatelům Loučky zjednoduší cestu na oblíbenou výletní lokalitu Skalky a obyvatelům bývalé DPS Pod Lipami častější cestu do města. Bude také jezdit podstatně častěji (nově 16 namísto 8 spojů denně)
 • Na lince 604 byl přidán požadovaný dopolední spoj v 11:10 a o víkendu budou ve směru na Kojetín vyjíždět vybrané spoje již z Loučky a umožní tak přímé propojení této největší místní části s oblíbenou výletní lokalitou. Původní plán byl zřídit samostatnou víkendovou linku 605 a vést ji na Kojetín přes Loučku mimo Tyršovu a Poštu, po četných připomínkách občanů byl ale tento plán změněn a tyto přímé spoje jsou součástí linky 604, která byla rozšířena právě o nové zastávky v Loučce a spoje pojedou i přes zastávky Tyršova a Pošta.
 • Všechny spoje budou nově zastavovat na zastávce Sokolovská (na znamení)
 • Časy odjezdů byly v maximální možné sjednoceny tak, aby odjížděly vždy ve stejnou minutu a snadno se pamatovaly (např. linka 601 bude z AN odjíždět v 50. minutu, 602 v 10. a 30. minutu, 603 v 10. a 50. minutu a 604 v 10. minutu)
 • Byla zlepšena návaznost na odjezdy vlaků z Nového Jičína
 • Ve spolupráci s krajem byly také upraveny příměstské linky tak, aby MHD vhodně doplnily. Loučku s Kauflandem nově propojí linky 908 a 988 a linka 698 bude nově vedena po Hřbitovní namísto Suvorovové.
 • Celkově v součtu MHD a příměstské dopravy počty spojů výrazně narostly. Z Loučky například pojede do centra nově 54 spojů namísto dosavadních 44 ve všední den a 28 místo 17 o víkendu. U Hřbitovní se celkový počet spojů ve směru z centra navýší ve všední dny z 24 na 27 a o víkendu zůstane zachován na počtu 11. K nárůstu dojde také na ulici Dlouhé a na lince 604 na Kojetín.

Autor / zdroj: Marie Machková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.