AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Na jihu Čech začalo očkování proti covidu-19. První vakcínu dostal emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice

Jihočeský kraj

Prvním očkovaným Jihočechem proti covidu-19 se stal na Silvestra emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Podle nastaveného trendu totiž svým věkem i pracovním zařazením spadá to tzv. rizikové skupiny lidí, kteří by měli dostat vakcínu nejdříve. Potvrdil to hejtman Martin Kuba i ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek.

Chmelík se věnuje infektologii přes 40 let a stále dochází na infekční oddělení. „Je mi přes 65 let, mám vyšší tlak, trochu nadváhu a nějaké chronické potíže. Podobně je na tom i řada mých spolužáků a vrstevníků. Mám proto pro ně jednoduchý vzkaz. Jestli jste u sebe napočítali podobné faktory, které jsem vyjmenoval, tak se nechte naočkovat, je to pro vás velmi vhodné,“ sdělil emeritní primář s tím, že podle statistiky je průběh nemoci covid-19 horší u mužů, než u žen.

Prvních 975 očkovacích vakcín proti covidu-19 dorazilo na jih Čech, konkrétně do českobudějovické nemocnice, ve středu 30. prosince. „Využijeme je pro zdravotníky v jihočeských nemocnicích. 375 zůstane v českobudějovické nemocnici a po stovce jich dostane každá okresní nemocnice,“ upřesnil Kuba.

Zájem zdravotníků podle hejtmana množství těchto vakcín ale převyšuje. „Máme nahlášeno, že bychom v průběhu ledna měli dostat dalších 11 700 vakcín. A ty chceme využít právě na očkování dalších zdravotníků v našich nemocnicích. A dále seniorů v seniorských domovech, kde se nám ta infekce, bohužel, znovu zase na jihu Čech šíří. Dostat by ji měli i pečovatelé a sestřičky v seniorských domovech, praktičtí lékaři či ambulantní specialisté,“ naznačil Kuba.

Očkování veřejnosti by mohlo nastat v únoru. Preferujeme vakcinační centra

Očkování veřejnosti, jak dále hejtman uvedl, by mohlo nastat v únoru, jakmile vláda připraví a nastaví objednávací systém. „Z mého pohledu je nejdůležitější naočkovat lidi nad 60 let, protože ti patří k té rizikové skupině. Když se podíváme, kdo s covidem-19 končí v nemocnicích, tak jsou to právě oni,“ řekl Kuba.

Hejtman preferuje, aby se očkování veřejnosti na jihu Čech konalo ve vysokoprůtokových vakcinačních centrech. „Denně bude nutné naočkovat třeba okolo pěti až šesti tisíc lidí a to v nemocnicích není technicky možné. Proto chceme již v příštím týdnu představit nějakou podobu, jak by měla tato očkovací centra v Českých Budějovicích a okresních městech vypadat,“ sdělil Kuba.

Šnorek pak dodal, že vzhledem k náročným transportním a skladovacím podmínkám, bude vakcína z českobudějovické nemocnice do okresních nemocnic distribuována v pondělí 4. ledna ráno. „Jedná se o vakcínu COMIRNATY od výrobce Pfizer-BioNTech pro aktivní imunizaci za účelem prevence nemoci covid-19 způsobené virem SARS-CoV-2 u jednotlivců ve věku od 16 let,“ uzavřel ředitel českobudějovické nemocnice.

Autor / zdroj: Radek Šíma
Popis: Prvním očkovaným Jihočechem proti covidu-19 se stal na Silvestra emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.
Prvním očkovaným Jihočechem proti covidu-19 se stal na Silvestra emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík.
Autor / zdroj: Radek Šíma

DALŠÍ ČLÁNKY

Na jihu Čech začalo očkování proti covidu-19. První vakcínu dostal emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice

Prvním očkovaným Jihočechem proti covidu-19 se stal na Silvestra emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. Podle

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

DNES SE STALO

HISTORIE

17. ledna 1584

byl první den platnosti gregoriánského kalendáře v Čechách. Úterý 17. ledna následovalo po pondělí 6. ledna juliánského kalendáře.

HISTORIE

17. ledna 1921

vznikla Československá obec legionářská, která sdružovala bývalé příslušníky zahraničního odboje v tehdejším Československu.

KULTURA

17. ledna 1929

se v komiksu poprvé objevila postava Pepka námořníka.

POZVÁNKA OBRAZEM