KULTURA / Film

Kino zahájí renovaci novými sedačkami. Zájemci si mohou ty staré koupit na památku
 
Autor / zdroj foto: Petr Černohous

Nymburk

V neděli 20. února zažijí návštěvníci kino naposledy v jeho stávající podobě ze 70. let minulého století. Staré sedačky nahradí nové do konce března. Letošní rok přináší hlavní změnu v podobě nových křesel, což je začátek vylepšování našeho kulturního stánku. První ze tří etap renovace kina začne právě výměnou sedaček, repasí dřevěné podlahy a zábradlí balkonů. 

„Aktuálně ladíme start první etapy renovace našeho kina Sokol tak, aby zůstalo uzavřené pouze po nezbytně nutnou dobu. Z hlediště zmizí nepůvodní koženkové sedačky ze sedmdesátých let. I když jsme na ně někdy hudrali, sloužily nymburským skoro padesát let. A i proto jsme se rozhodli se s nimi rozloučit speciální projekcí a nabídnout je milovníkům starých časů k odkoupení. Přijměte pozvání na poslední film se starým posezením a využijte možnosti vybrat si konkrétní sedačku. Jako bonus si odnesete památeční fotografii,“ zve na mimořádnou projekci místostarostka Stanislava Tichá.

První projekce se v kině Sokol konala 20. února 1975, kdy se na plátně objevil tenkrát nový český film Jáchyme, hoď ho do stroje! Poslední projekce před stavebními úpravami se uskuteční přesně po 47 letech, také 20. února od 19 hodin. Promítat se bude nový slovenskočeský film V létě ti řeknu, jak se mám. Podle dostupných informací už v žádném jiném kině v republice nenajdete podobně staré sedačky, jedná se tedy o unikát. V nabídce jich bude 350 kusů a zisk z prodeje bude investován zpět do vybavení kina.

První etapa renovace zahrnuje výměnu sedaček, odhalení a repasi dřevěného zábradlí balkonů, které je nyní skryto pod nevzhlednou koženkou a zbroušení, ošetření a nalakování dřevěné podlahy. Podlahy, sedadla, následná výmalba a úprava kina se bude realizovat podle návrhu oceňované architekty MgA. Marcely Steinbachové, PhD. Cílem postupné rekonstrukce je více akcentovat původní vzhled sálu, tak jak jej v třicátých letech dvacátého století navrhl architekt Osvald Polívka. Náklady na výměnu sedaček se předpokládají ve výši 1,8 milionu Kč.

Autor / zdroj: Olga Vendlová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.