KULTURA / Film

Začalo natáčení nového filmu režiséra Davida Laňky Jedna noc
Jedna noc - první natáčecí den. 
Autor / zdroj foto: Pavel Šinagl / No Stress Production

První klapka nového českého celovečerního filmu Jedna noc padla o prvním dubnovém víkendu v interiéru nevzhledně vyhlížejícího domku v Kladně. Natáčení pokračuje v Ostravě. Ústřední dvojici dramatu o jedné noci, která ukazuje, že vztah k naší intimitě křehčí, než jste si mysleli, hrají Adam Ernest a Vanda Chaloupková. V dalších rolích se objeví Kamila Janovičová, Pavlína Balner, Jan Nedbal a další. Za kamerou stojí Václav Tlapák.

Konzumní způsob života, který je veleben celou západní společností, způsobuje, že si lidé berou nevýhodné půjčky, jen aby mohli žít tak, jak se ukazuje v reklamách. Možnost splácet dluhy ještě zkomplikovala covidová situace. Výsledkem jsou osobní bankroty. Tíživá finanční situace se dotýká stále většího počtu domácností. Náš film Jedna noc se na pozadí příběhu mladého manželského páru dotýká nejen tohoto tématu, ale také určité devalvace obecné sexuality a potažmo sexuální sebeúcty,“ říká scenárista a režisér David Laňka.

Tvůrci ovšem nechtějí jen poukázat na bezvýchodnost situace, do které lze poměrně snadno sklouznout, ale také dát naději, že problémy jsou řešitelné, pokud se k nim dokážeme postavit čelem. „Někdy se situace sice může zdát nad naše schopnosti ji zvládnout, ale je důležité se problémům postavit čelem a nevzdat to, jakkoliv to může bolet,“ říká David Laňka, který po filmu SPOLU znovu otevírá společensky závažné téma. „Nebyl to plán, ale téma finanční tísně mladých rodin a „samozřejmost“, s jakou dnes mladí prodávají svou intimitu na livechatech, se dnes týká tolika lidí, že před tím nelze zavírat oči. A já jsem rád, že za pomoci TV Prima a dalších partnerů, o tom můžeme vyprávět náš příběh.“

Film Jedna noc vzniká v produkci No Stress Production, KVArt Production a Good Media, partnerem filmu je TV Prima, distributorem Bontonfilm.

Synopse

Adam a Eliška. Ještě přede dvěma lety se zdálo, že tihle dva dokážou všechno. On byl úspěšný rockový kytarista. Ona sice jen kadeřnice, ale především jeho Múza. Jenže stačilo jedno hloupé rozhodnutí a všechno bylo pryč. Adam v opilosti za volantem usmrtil člověka a odseděl si dva roky ve vězení. Teď je v podmínce, pracuje jako kopáč, o pořádnou práci nezavadí. Chtěl by se vrátit k muzice, ale musí zabezpečit svou rodinu, a především platit dluhy, které ve chvíli, kdy je nemohl splácet, nabobtnaly do obřích rozměrů. Eliška s ním přesto zůstala. Byla do něj zamilovaná od dětství, a navíc spolu mají dítě. Jenže peníze zoufale chybí, a tak se Eliška zcela pragmaticky rozhodne přispět do rodinného rozpočtu tím, že po večerech bude provozovat sexuální livechat. Jedné noci neutěšená situace jejich života a skutečnost, že se Eliška musí prodávat, přeroste Adamovi přes hlavu. Uvědomí si, že všechno je jeho vina a rozhodne se s tím něco udělat. I za cenu toho, že znovu překročí zákon. Zoufalá situace si žádá zoufalé činy.

O tvůrcích a hercích

Režisér a scenárista David Laňka stojí za celovečerním filmem Spolu, ve kterém otevřel společensky aktuální téma rodin s handicapovanými členy, ale také za thrillerem Poslouchej, který byl s úspěchem promítán na zahraničních filmových festivalech. Pro televizi Prima natočil úspěšný seriál Hvězdy nad hlavou a komediální gangsterský seriál Bodyguardi. Kameraman Václav Tlapák má za svou práci na celovečerních filmech Bábovky, Spolu, Prezidentka, Poslouchej, Zejtra napořád a Kozy léčí několik ocenění z domácích i zahraničních festivalů.

Představitel Adama Adam Ernest už na DAMU získal Cenu Jiřího Adamíry za mimořádné tvůrčí úspěchy během studia. Na filmovém plátně se objevil ve snímcích Párty Hárd a pokračování Párty Hárder: Summer Massacre či Minuta věčnosti. Televizní diváci jej znají ze seriálů Mordparta a Kukačky.  S Davidem Laňkou spolupracoval už na seriálech Hvězdy nad hlavou a Bodyguardi. Pro film Jedna noc spolu s Danem Šubrtem napsal a nazpíval tři písničky.

Roli Elišky hraje Vanda Chaloupková, další osobitý talent nastupující herecké generace. Po filmovém debutu Mezi nimi následovaly snímky Fotograf, Prezidentka ad. Zahrála si v seriálech Modrý kód, Slunečná a také v seriálu Netflixu Haunted.

Autor / zdroj: Markéta Faustová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.