VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Čtrnáctý ročník Hradozámecké noci se blíží i v Jihočeském kraji
Zámek Červená Lhota. 
Autor / zdroj foto: cervena-lhota.cz

Jihočeský kraj

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 26. srpna na neděli 27. srpna. Stejně jako v předchozích letech se do ní zapojí památky v Jihočeském kraji, které pro milovníky historie, architektury a netradičních prohlídek připravily bohatý program. 

Zámek Červená Lhota
Volnou prohlídku zšeřelým zámkem si užijete na zámku Červená Lhota. Na nádvoří se budete moci zaposlouchat do historických skladeb z doby renesance a baroka v podání brněnského hudebního souboru „Pištíci a Fidlíci“ nebo si vyslechnout přednášku o zámeckých hostech i zálibách zdejších pánů. Pro rodiny s dětmi bude v prostorách bývalé zámecké kuchyně připravena dílnička na výrobu lampionů i řada dalších her. Program odstartuje v 19:00, volné prohlídky zámeckých interiérů budou probíhat od 21:30 do 23:00. Zpoplatněna bude pouze prohlídka, plné vstupné je 140,- Kč, ostatní program je pro návštěvníky zdarma.    

Zámek Dačice
Výjimečnou příležitost navštívit po zavírací době zámecké interiéry i expozice městského muzea budete mít v Dačicích. „Prohlédnete si překrásné reprezentační i soukromé pokoje rodu Dalbergů, nejvýznamnějších majitelů zámku Dačice, a to vše bez časového omezení a navíc ve večerních hodinách. Jednotlivé místnosti si budete procházet sami, k dispozici vám budou naši průvodci, kteří zodpovědí vaše případné dotazy,“ upřesňuje kastelánka Kristýna Dvořáková. Zámek bude otevřen mezi 19. až 23. hodinou. Plné vstupné stojí 200,- Kč. 

Zámek Kratochvíle
Sobotní večer na Kratochvíli je komponovaný jako tichá procházka zámeckým areálem, která zavede návštěvníky do zahrady i interiérů vily slavnostně ozářených svícemi. Příležitost k rozjímání nabídne návštěva zámeckého kostela Narození Panny Marie, kde zazní hudba souboru renesančních fléten Harmonia. „Zavítat můžete také do zahradního pavilonu Markéta s výstavou obrazů Jany Holcové nebo do pavilonu zvaného Sloní bašta, kde bude probíhat ochutnávka piva Petr Vok,“ doplňuje program kastelán Petr Šmíd. Zámek Kratochvíle otevře své brány od 21:00, plné vstupné vyjde na 220,- Kč.

Hrad Landštejn
Romantickou atmosféru unikátní památky gotického stavitelství zažijete na Landštejně. Areál hradu bude otevřen k volným prohlídkám od 20:00 do 22:00. Vstupné pro dospělého je 120,- Kč.

Hrad Nové Hrady
Hrad Nové Hrady připravil kostýmované hrané prohlídky s názvem Skromné počátky slavného rodu. Jejich tématem budou počátky rodu Harrachů, který se později usídlil ve východních Čechách, ale jeho kořeny sahají na jih Čech. Večerní prohlídky začínají v 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 a 21:30. Vstupenky za 180 Kč je možné zakoupit v on-line prodeji na webových stránkách hradu, anebo přímo v pokladně.

Hrad Rožmberk
Areál hradu Rožmberk bude v sobotu večer otevřen od 19:00 do 22:00. Příchozí návštěvníci se mohou vydat na večerní prohlídky hradu a věže Jakobínky nebo na komentované prohlídky výstavy s kurátorkou Veronikou Polnickou. Nebude chybět ani hudební doprovod na hradním nádvoří.

Vstupenky na Hlubokou a Třeboň jsou již vyprodané
Program Hradozámecké noci na zámku Hluboká potěší zejména milovníky zmrzliny. Speciální prohlídky zámecké kuchyně se totiž zaměří na tajemství mražení zmrzlin a sorbetů v minulých staletích. Mražené pochoutky připravené podle historických receptů návštěvníci také ochutnají.

Zámek Třeboň připravil pro všechny hravé hosty kostýmovanou prohlídku "O poklad Petra Voka" s kvízem, která je přenese do dob Viléma z Rožmberka. Na obě akce jsou vstupenky již vyprodané.

Autor / zdroj: Markéta Slabová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.