CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

11.3.2010

Kostely čeká v květnu přesčas

Kostely a chrámy po celé České republice zavřou v pátek 28. května až v jednu hodinu po půlnoci. Akce Noc kostelů se uskuteční podruhé v historii a jejím smyslem je nenásilným způsobem zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost s církví.

"Návštěvníci budou mít možnost se v otevřených chrámech setkat s křesťanstvím prostřednictvím hudby či divadelních představení," vysvětlil tiskový mluvčí Aleš Pištora a dodal, že návštěvníkům se zpřístupní běžně nepřístupné části kostelů jako varhanní kůry, věže či krypty.

Akce začala v roce 2005 ve Vídni a během čtyř let se rozšířila do celého Rakouska a odtud do Čech. V roce 2009 se poprvé konala i v České republice a tehdy se k ní připojily kostely a modlitebny ve čtyřech českých krajích. V Plzni ji návštěvníci vyhlásili jako druhou nejlepší kulturní událost.

Letošní Noci kostelů se zúčastní i Pražská arcidiecéze a další desítky kostelů a kaplí. Akci podpořil i kardinál Miloslav Vlk a nový pražský arcibiskup Dominik Duka.


Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

V pěti ze sedmi okresů v kraji není žádný pozitivní případ. Aktuálně je pozitivních už jen 10 Jihočechů

V pěti ze sedmi jihočeských okresů neevidovali hygienici k úterní 18. hodině žádný aktivní případ onemocnění COVID-19. K Českobudějovicku, Českokrumlo

Jihočeský kraj získal pro III. kolo kotlíkových dotací dalších 119,7 milionu Kč

Dalších 119,7 milionu korun. Tuto částku získal Jihočeský kraj k navýšení finančních prostředků pro III. kolo kotlíkových dotací z programu Nová zelen

DNES SE STALO

LETECTVÍ19. září 1783

byl uskutečněn první let balónem postaveném Montgolfierem. Posádka byla složena z kohouta, kačeny a ovce.

VĚDA19. září 1837

Jan Evangelista Purkyně poprvé formuloval svou buněčnou teorii stavby těl živočichů.

ŠKOLA19. září 1899

císařským rozhodnutím byla v Brně zřízena Česká vysoká škola technická.

POZVÁNKA OBRAZEM