KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

V Česku se vyskytuje téměř 10 % klíšťat napadených boreliózou a až 2 % klíšťat nakažených encefalitidou. Obě vážná onemocnění postihují nervový systém a při přenosu na člověka mohou způsobit vážné fyzické i psychické problémy jako jsou deprese, nervová obrna, vysoké horečky a silné bolesti hlavy. Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit antibiotiky, lék proti klíšťové encefalitidě neexistuje. Nejúčinnější prevencí je proto očkování, v případě boreliózy pak především obezřetnost.

Pomalu ale jistě se blíží jaro a s ním i teplé počasí. To jsou ideální podmínky pro větší výskyt klíšťat v přírodě. Ta začínají být aktivní, jakmile teplota začne stoupat nad 5 °C. Obecně platí, že se tito roztoči vyskytují v travinách a keřích vyšších než 20 cm. Každý člověk by se tedy měl po procházce prohlédnout, protože klíšťata jsou přenašeči mnoha onemocnění napadající nervový a imunitní systém. Mezi ně patří předně lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. „V případě encefalitidy se jedná o infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Průzkumy ukazují, že v České republice se vyskytuje až 2 % klíšťat nakažených tímto virem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky U Červeného raka v Canadian Medical, a dodává: „Naproti tomu lymeská borelióza je bakteriální onemocnění napadající především kůži, klouby, a stejně jako encefalitida, i nervovou soustavu. V České republice se vyskytuje téměř 10 % klíšťat nakažených touto bakterií.“

Jak onemocnění rozeznat?

Protože klíšťová encefalitida i lymeská borelióza mají zprvu stejné příznaky, někdy může být obtížné tato dvě závažná onemocnění rozlišit. „Obě nemoci se zprvu projevují jako klasické chřipkové onemocnění. Pacient je unavený, mohou ho bolet svaly, hlava, také může pociťovat nechutenství, nevolnost nebo mít zvýšenou teplotu. Rozdíl je především v rychlosti nástupu nemoci. Než se projeví příznaky klíšťové encefalitidy, trvá to zhruba dva až pět dní, na rozdíl od bakteriální boreliózy, kdy se příznaky mohou projevit klidně až po čtyřech týdnech od nakažení,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.

Druhá fáze encefalitidy trvá zhruba 2–3 týdny a může zanechat trvalé následky. „Ve druhé fázi pacient pociťuje mnohem horší příznaky. Mezi ně patří zvracení, vysoká horečka, ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy. Klíšťová encefalitida může také zasáhnout centrum nervové soustavy. Vlivem tohoto nakažení může dojít i k nervové obrně,“ popisuje MUDr. Jiří Adamec. Klíšťová encefalitida ovlivňuje do značné míry i psychiku – onemocnění totiž může vyvolat i deprese a poruchy spánku či soustředění. Oproti tomu druhá fáze lymeské boreliózy se projeví modročerným zbarvením pokožky, nejčastěji na okrajových částech končetin. Bez léčby může tato forma boreliózy přetrvat i desetiletí. Pokud se nemoc neléčí, bakterie mohou začít napadat nervový systém pacienta a vážně poškodit jeho motorický i senzorický aparát.

Lék na encefalitidu neexistuje

Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit nasazením antibiotik po dobu zhruba 2 až 3 týdnů, cílená léčba klíšťové encefalitidy v současnosti neexistuje. Doktoři mohou léčit pouze jednotlivé příznaky. Pokud se nejedná o komplikovaný případ, hospitalizace trvá zhruba 2 týdny a následná rekonvalescence od 2 do 4 týdnů. Jedinou účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je proto očkování. To se skládá ze tří dávek. „Pacient se může nechat naočkovat kdykoliv během roku. Aplikaci druhé dávky by měl podstoupit nejdéle tři měsíce po podání první dávky. Třetí dávka se doporučuje po 5–12 měsících od dávky druhé,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.

Spolehlivě poradí jedině laboratorní vyšetření

Vzhledem k dlouhému časovému intervalu mezi očkováním člověk může lehce ztratit přehled o tom, kdy byl naposledy proti onemocnění přeočkován. V takovém případě je ideálním řešením udělat si test na hladinu protilátek proti klíšťové encefalitidě. Ten poskytne pacientům informace o tom, zda je jejich obranyschopnost tvořená očkováním stále kvalitní. Díky testu pacient zároveň zjistí, kdy je správný čas na přeočkování. „Test provádíme ze vzorku krve. Proto je klíčové, aby pacient před odběrem vypil alespoň 1 litru vody a přišel nalačno. Ideální je nejíst zhruba 12 hodin před vyšetřením. Výsledky jsou pacientovi k dispozici do týdne od provedení odběru. Naši odborníci navíc rádi pomohou s interpretací výsledků a odpoví pacientům na případné dotazy,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Protože v případě lymeské boreliózy očkování stále neexistuje, je velmi důležité svůj stav po kousnutí klíštětem bedlivě sledovat. „Aby se předešlo rozšíření infekce a jeho přechodu do chronické fáze, je velmi důležité onemocnění léčit. Pokud si pacient chce být jistý svým zdravotním stavem, doporučujeme podstoupit vyšetření na lymeskou boreliózu. Výsledky jsou k dispozici do týdne a v případě potřeby lze okamžitě zahájit léčbu,“ uzavírá MUDr. Petr Podroužek.

Autor / zdroj: Ludmila Magalhaesová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.