KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Jarník.
Rozhledna Jarník
Rozhledna Jarník. 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Jarník

Rozhledna Jarník / Písek

Rozhledna Jarník poskytne kruhový výhled z otevřené plošiny ve výšce 35 metrů. K vidění je jižní Šumava, Novohradské hory, Kleť, Písecko či Brdy. Překvapivě z ní nejsou vidět věže Temelína, ale pouze stoupající pára z chladicích věží.

Výška železné rozhledny je 59,443 metrů, ale návštěvník se může dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů. Na rozhlednu vedou dvě schodiště, kdy jedno by mělo sloužit pro výstup a druhé pro sestup. Celkově na vyhlídkovou plošinu vede 182 schodů a jeden betonový sokl, který je u základny rozhledny.

Vyhlídková věž se nachází východně od Písku. Téměř až na vrchol vede asfaltová cesta, která odbočuje z hlavní silnice Písek – Záhoří (Tábor), ještě před velkým kruhovým objezdem doprava. Kvalitní asfaltová cesta vede kolem několika lesních rybníčků. Po hrázi posledního z nich je třeba přejet a držet se ukazatelů k chatě Živec. K ní je to po silnici téměř 3 km do prudkého kopce. K chatě Živec ovšem také vede přes vrchol Jarníku modře a červeně značená pěšina, která je ale na kole nesjízdná. Od chaty pak pokračuje hrubá asfaltka prudkým stoupáním ještě 400 metrů a posledních 200 metrů už je nepříliš kvalitní lesní cesta, naštěstí jen do mírného kopce.

Pěkně se po Písecku rozhlédnout můžete také z blízkých rozhleden. První z nich, Jarník, najdete zhruba 4 km od centra města. Rozhledna disponuje dvěma oddělenými schodišti pro výstup a sestup. Vyhlídková plošina Jarníku je 35 m nad terénem a nabízí krásné výhledy na areál Píseckých hor, město Písek i širší okolí. Hlouběji v Píseckých horách u Albrechtic nad Vltavou je k dispozici rozhledna Vysoký Kamýk. Dalším tipem je rozhledna obdobného jména – Velký Kamýk 6 km za Pískem ve směru na Strakonice, u obce Velké Nepodřice.


Z historie rozhledny
Snahy o výstavbu rozhledny sahají až do konce 18. století, ale rozhledna zde nebyla nikdy vystavena. V roce 1901 byl založen písecký Klub českých turistů, který o rok později začal hledat místo, kde by vystavěl novou rozhlednu s výhledem na Písek. Jako ideální místo byl zvolen právě vrcholek Jarník, ale díky vysokému porostu by bylo nutno vystavěn věž vysokou minimálně 28 metrů, což přesahovalo finanční možnosti tehdejšího klubu. Turisté se s píseckou radou tak podělili o výstavbu jednoduché dřevěné konstrukce přibližně 1 km od dnešního místa rozhledny. Od roku 1904 do roku 1918 tak nedaleko vrcholu stála jednoduchá dřevěná protipožární věž, která byla turisty náhodně využívána i k vyhlídkám do krajiny.

Současná věž byla na vrcholu vystavěna až v roce 1997, kdy zde byla tehdejším mobilním operátorem Eurotelem, Rádiem Prácheň a městem Písek vybudována železná konstrukce sloužící jako rozhledna a vysílač pokrývající mobilním a radiovým signálem oblast Písecka. Slavnostně byla otevřena 9. října 1997. Náklady na výstavbu rozhledny se vyšplhaly na 17 miliónů korun.


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.