KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Třináctimetrová dřevěná rozhledna Kupa nabízí pohled na celé Táborsko
 
Autor / zdroj foto: Rozhledna Kupa

Rozhledna Kupa / Bernartice

Kruhový výhled ze zastřešené plošiny rozhledny Kupa ve výšce 10 metrů otevírá nevýraznou krajinu středního Povltaví, jižním směrem se ale nedají přehlédnout mohutné chladící věže jaderné elektrárny Temelín, za dobré viditelnosti pak v dálce vystupuje pás Šumavy s dominantním Boubínem a také Kleť.

Obec Jestřebice se nachází dva kilometry severně od střediskové obce Bernartice, která leží na velmi frekventované silnici Písek – Tábor. Samotná rozhledna je postavena na kraji obce ve směru na Zběšičky. U posledních domků obce se odbočí doleva a nejprve po úzké asfaltce a pak po písčitošotolinové cestě mezi poli se po 500 metrech dojede téměř po rovině až k rozhledně.

Se stavbou rozhledny na Kupě u obce Jestřebice se začalo v létě 2009. Rozhledna je dřevěné trámové konstrukce se čtyřmi patry, z nichž poslední patro ve výšce 10 m je zastřešené lehkou krytinou. Celou konstrukci vysokou 13 m nesou čtyři kmeny. Stavba probíhala až do zimy 2009, a tak mohla být rozhledna slavnostně otevřena v rámci Silvestrovského pochodu kolem Bernartic dne 31. 12. 2009.

Pokud se rádi rozhlížíte do kraje, můžete navštívit i podobnou rozhlednu, která je asi 13 km daleko směrem na Bechyni a najdete ji u obce Radětice.


Připraveno ve spolupráci se serverem www.rozhlednovymrajem.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.