KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Milevské muzeum vystavuje malé i velké loutky, které při barevném osvětlení vytvářejí všemožné efekty
 
Autor / zdroj foto: Milevské muzeum

Milevské muzeum / Milevsko

Pro děti Milevské muzeum nabízí Loutkový salónek. Pro pány je zde Vojenský sál, kde jsou shromážděny zbraně od gotiky až po vojenské opakovačky z doby první světové války. Dámy zase zaujme kolekce dámského prádla z doby před sto lety.

V suterénu nového Milevského muzea se ve dvou sálech nachází archeologická expozice k dějinám města a okolního regionu. V menším sále lze vidět nálezy z nejstarších dějin, počínaje pravěkem. Je zde také pracoviště malého archeologa, kde děti v pískovišti mohou nalézt různé střepy, se kterými pak mohu dále pracovat u malého stolku. Vedlejší větší sál je věnován archeologickým nálezům převážně z období středověku. Je tu například v gotickém mramorovém bloku vytesán nejstarší portrét Jiříka z Milevska, zakladatele zdejšího kláštera. V malém sále v suterénu jsou vystaveny dva nálezy depotů ze Zhoře - kolekce stříbrných grošů z přelomu 14. - 15. století.

V přízemních místnostech jsou vystaveny památky na dějiny města a částečně i kláštera od 16. století až do poloviny 20. století. Jsou zde pozdně gotické dřevěné plastiky apoštolů sv. Petra a Pavla, oba milevské gotické kalichy, starší z nich pochází z první poloviny 14. století, mladší je pak historicky kladen do období let 1370 - 1380, renesanční bible z let 1506 a 1529, jakož i Melantrichova bible z roku 1577. Návštěvník může vidět část sbírky starých hodin a cínu, kopii Rubensova obrazu Paridův soud nebo třeba ukázky starých map od 16. do 18. století, na nichž je zachyceno Milevsko. Jsou zde i velké věžní hodiny z roku 1699, památky na zdejší hrdelní právo a také na siamská dvojčata, srostlé sestry Blažkovy, které se roku 1878 narodily nedaleko Milevska. Další vitriny dokumentují například dobu první a druhé světové války. Je zde třeba americká dvacetilibrová bomba, která v dubnu 1945 dopadla na milevské nádraží a jako jediná nevybuchla. Expozice v přízemí je zakončena památkami na bombový útok proti tehdejšímu sekretariátu komunistické strany, k němuž v Milevsku došlo v květnu 1950.

Sály prvního patra jsou koncipovány jako muzeum  pro celou rodinu, tedy aby každá kategorie návštěvníků mohla najít něco, co by bylo zajímavé. Je zde gotická válečná sekera z 15. století, doutnáková mušketa z třicetileté války, šavle a palaše z 18. století, zajímavá kolekce chladných zbraní z 19. století, zbraně Orientu a památky na válku 1866. V menších vitrinách jsou vystaveny jednotlivé kategorie chladných zbraní, tedy tesáky, kordy a krátké šavle. Součástí expozice je i ruský kulomet Maxim vzor 1910. Uprostřed sálu je model bojiště z války 1744, kdy se u Milevska střetly jednotky pruských a uherských husarů.

Další sál nese název "Světnice naší babičky" a bude zajímavý spíše pro dámy. Jsou zde totiž k vidění potřeby v domácnosti z časů minulých. Je zde například americký prádelní ždímač z doby kolem roku 1900, mandl na prádlo z třicátých let minulého století nebo třeba kolekce dámského prádla z doby před sto lety. Návštěvník zde uvidí i máselnice, malovaný nábytek z 19. století, obrázky na skle, formičky na máslo nebo milevský lidový kroj, tzv. kozácký.

Poslední menší sál nese název "Loutkový salónek" a jak už z názvu vyplývá, je určen především dětem. Jsou vystaveny malé i velké loutky, které při barevném osvětlení vytvářejí zajímavé efekty. V otáčející se vitrině jsou pak loutky nejmladší, přibližně z doby první republiky. Další část sbírky loutek a marionet je instalována na chodbě muzea.

Ve druhém patře se nachází výstavní sál, který slouží k pořádání krátkodobých výstav obrazů či historických předmětů, vztahujících se k vybraným dějinným událostem. Výstava s názvem „Jan Jeřábek, věčně usměvavý nebeský jezdec“ připomene narození Sgt. Jeřábka, pilota RAF, padlého roku 1942, milevského rodáka.


Z historie muzea
Za první impuls k založení Milevského muzea můžeme pokládat provolání Okresního sdružení dorostu čsl. venkova z roku 1913. Tento dokument, pod nímž je podepsán učitel Josef Gottwald, referent muzejní komise, vybízel občany ke sbírání starých předmětů a dokumentů pro budoucí muzeum. Skutečně se nějaké množství darů sešlo, ale v průběhu první světové války se většina ztratila. Pak se nad chystaným muzeem na nějaký čas zavřela voda. Až teprve roku 1926 vznikl v Milevsku muzejní spolek a po deseti letech bylo konečně Milevské muzeum dne 29. srpna 1937 slavnostně otevřeno ve čtyřech přízemních místnostech nové radnice.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.