KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Písecká Sladovna je na cestě vytváření nové formy živého kulturního centra. Děti se zde mohou bez omezení vyřádit v Pilařišti
 
Autor / zdroj foto: Sladovna Písek o. p. s.

Sladovna Písek o. p. s. / Písek

Pro nejmenší děti do 6 let Sladovna Písek o. p. s. nabízí výtvarně herní expozici Pilařiště a pro dospělé návštěvníky „Sladovnictví - prohlídka s příběhem aneb navštívení zlatých časů sladovnických“.

Obecně prospěšná společnost Sladovna Písek byla založena za účelem využití potenciálu velkoryse zrekonstruované budovy písecké sladovny pro kulturní život Písku. První dvě stálé expozice byly otevřeny v roce 2009. Programový koncept „Galerie hrou“, který se ve Sladovně realizuje od roku 2013, výrazně podpořil turistický ruch ve městě. Další dramaturgické rozšíření nastalo v roce 2015 po dokončení rekonstrukce středové části Sladovny.

Hlavní dramaturgickou osou Sladovny Písek je programový koncept „Galerie hrou“. V něm se spojilo téma knižní ilustrace, jakožto hlavního úkolu obecně prospěšné společnosti, s tím, co je pro rozvoj každého dítěte klíčové a to je „hra“. „Galerie hrou“ je prostorem, kde si společně hrají a tvoří děti a dospělí, kde se od sebe navzájem učí, kde je možné volně a přirozeně přecházet hranici mezi světem dětí a dospělých. V rámci koncepce „Galerie hrou“ přináší Sladovna dvě až tři interaktivní expozice ročně, včetně kvalitních lektorských programů.


Mraveniště
Pokud navštívíte Galerii hrou v Písku a vydáte se do Mraveniště, vcítíte se do role malého lesního tvora, prozkoumáte desítky metrů tunelů a několik komůrek s audiovizuálními doplňky. Vyšplháte na strom, budete se procházet po dřevěných mostech, setkáte se s královnou a budete se starat o mravenčí kukly. Užijete si tunely, schovávačky, mosty a dokonce i strom, který je vysoký až do stropu.

Sladovnictví
Prohlídka expozice je navržena tak, aby se návštěvníci formou zajímavých a naučných příběhů, propojených s rekonstruovanými částmi budovy, dozvěděli více o technologii sladovnictví, které je „srdcem piva“ a vstoupili tak do „zlatých časů“ písecké Sladovny a porozuměli sladovnictví, pivovarnictví a celé výrobě piva jako takové. Prohlídka v sobě propojuje několik příběhů fiktivních i reálných osob, které se na sladovnictví v Písku podílely v době rozkvětu, ale v problematických časech provozu velké prosperující budovy během světových válek, či technologického pokroku.

Pilařiště
Nejlepší způsob, děti učit se podpořit, je skrze hru, a proto pro ně Sladovna vytvořila fantastický herní prostor - Pilařiště. Expozice nabízí aktivity a zážitky všech typů her. Cílem bylo vytvořit zábavný, pohodlný a krásný prostor, kde si děti vyhrají do sytosti. A ti, co o ně pečují, si mohou také hrát, odpočívat a najít inspiraci, jak nejlépe podpořit rozvoj svých maličkých.

Co tu najdete? Žádný text. Žádná slova. Zato mnoho barev a obrazů. Krásné prostředí pro hru, objevování, zkoumání světa pro děti do 6ti let. Pilařiště není o stereotypu, zákazech ani nařizování. Je to svět tvořivý a lákavý, který poradí dětem, jak nakládat s nově objeveným. Všemi smysly tu poznávají samy sebe a okolní svět, rozvíjejí pohybové i poznávací schopnosti, tvořivost a fantazii.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.